Εκτός έδρας γκολ

Ο κανόνας των γκολ εκτός έδρας είναι ένας τρόπος για να σπάσουν οι ισοπαλίες στο ποδόσφαιρο όταν δύο ομάδες έπαιζαν δύο αγώνες και μία φορά στην έδρα της κάθε ομάδας. Ο κανόνας λέει ότι η ομάδα που σημείωσε τα περισσότερα γκολ "μακριά από την έδρα της" παίρνει τη νίκη. Ο κανόνας αυτός χρησιμοποιείται στο UEFA Champions League, στο UEFA Europa League, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA, στο CONCACAF Champions League, στα πλέι οφ του MLS Cup, στο AFC Champions League, στο AFC Cup, στο Copa Libertadores, στο Copa Sudamericana, στο CAF Champions League, στο CAF Confederation Cup, στα πλέι οφ της Liga MX, στα ημιτελικά του Football League Cup και στα ημιτελικά των πλέι οφ της Football League.

Παράδειγμα

Ένα πραγματικό παράδειγμα είναι το Champions League 2011-12, όπου η Μαρσέιγ και η Ίντερ Μιλάνου έπαιζαν στη φάση των "16". Η Μαρσέιγ κέρδισε το πρώτο παιχνίδι με 1-0 στην έδρα της και έχασε το δεύτερο παιχνίδι με 1-2. Επειδή ήταν εκτός έδρας και πέτυχε ένα γκολ (σε αντίθεση με την Ίντερ Μιλάνου, καθώς δεν πέτυχε γκολ όταν ήταν εκτός έδρας), κέρδισε τον αγώνα στα εκτός έδρας γκολ.

• Μασσαλία 1-0 Ίντερ Μιλάνου
  • Ίντερ Μίλαν 2-1 Μασσαλία

Ερωτήσεις και απαντήσεις

Q: Ποιος είναι ο κανόνας των γκολ μακριά από το γήπεδο;

A: Ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ είναι ένας τρόπος για να σπάσουν οι ισοπαλίες στο ποδόσφαιρο ενώσεων, όταν δύο ομάδες έπαιζαν δύο αγώνες και μία φορά στην έδρα της κάθε ομάδας.

Ερ: Πώς ο κανόνας των εκτός έδρας τερμάτων αποφασίζει τον νικητή;

Α: Ο κανόνας λέει ότι η ομάδα που σημείωσε τα περισσότερα γκολ "μακριά από την έδρα της" κερδίζει.

Ερ: Σε ποιες διοργανώσεις χρησιμοποιείται ο κανόνας των γκολ εκτός έδρας;

A: Ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ χρησιμοποιείται στο UEFA Champions League, στο UEFA Europa League, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA, στο CONCACAF Champions League, στα πλέι οφ του MLS Cup, στο AFC Champions League, στο AFC Cup, στο Copa Libertadores, στο Copa Sudamericana, στο CAF Champions League, στο CAF Confederation Cup, στα πλέι οφ της Liga MX, στα ημιτελικά του Football League Cup και στα ημιτελικά των πλέι οφ της Football League.

Ερ: Τι συμβαίνει αν και οι δύο ομάδες έχουν τον ίδιο αριθμό τερμάτων εκτός έδρας;

Α: Εάν και οι δύο ομάδες έχουν τον ίδιο αριθμό εκτός έδρας τερμάτων, συνήθως χρησιμοποιείται μια διαδικασία ισοβαθμίας, όπως η παράταση, τα πέναλτι ή η διεξαγωγή τρίτου αγώνα.

Ερ: Γιατί χρησιμοποιείται ο κανόνας των εκτός έδρας τερμάτων;

Α: Ο κανόνας των εκτός έδρας τερμάτων χρησιμοποιείται για να ενθαρρύνει τις ομάδες να παίζουν πιο επιθετικό ποδόσφαιρο μακριά από την έδρα τους και παρέχει επίσης έναν δίκαιο τρόπο για να αποφασιστεί ο νικητής μιας ισοβαθμίας δύο αγώνων.

Ερ: Είναι ο κανόνας των εκτός έδρας τερμάτων αμφιλεγόμενος;

Α: Ναι, ο κανόνας των εκτός έδρας τερμάτων είναι συχνά αμφιλεγόμενος, επειδή μπορεί να οδηγήσει σε άδικα αποτελέσματα, εάν μια ομάδα πετύχει περισσότερα εκτός έδρας γκολ, αλλά παρόλα αυτά χάνει στο σύνολο.

Ερ: Κάθε ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα χρησιμοποιεί τον κανόνα των εκτός έδρας τερμάτων;

Α: Όχι, δεν χρησιμοποιούν όλα τα πρωταθλήματα ποδοσφαίρου τον κανόνα των γκολ εκτός έδρας. Ορισμένα πρωταθλήματα προτιμούν να χρησιμοποιούν άλλα κριτήρια ισοφάρισης, όπως η παράταση, τα πέναλτι ή η επανάληψη.