Χόκεϊ επί πάγου

Το χόκεϊ επί πάγου είναι ένα άθλημα που παίζεται από δύο ομάδες στον πάγο. Οι παίκτες φορούν παγοπέδιλα στα πόδια τους και μπορούν να κάνουν πατινάζ στον πάγο με πολύ υψηλές ταχύτητες. Κρατούν μπαστούνια χόκεϊ, τα οποία χρησιμοποιούν για να σπρώξουν, να σουτάρουν ή να περάσουν ένα πακ στον πάγο. Οι παίκτες σκοράρουν ρίχνοντας το πακ σε ένα δίχτυ- οι τερματοφύλακες προσπαθούν να τους σταματήσουν. Έξι παίκτες σε κάθε ομάδα παίζουν ταυτόχρονα, αλλά μια ολόκληρη ομάδα έχει πάνω από 20 παίκτες. Κάθε ομάδα έχει 2 αμυντικούς, 3 επιθετικούς και έναν τερματοφύλακα στον πάγο κάθε φορά. Όταν ένας παίκτης παραβιάζει έναν κανόνα, ο διαιτητής επιβάλλει ποινή και ο παίκτης πρέπει να καθίσει στο κουτί της ποινής για 2-4 λεπτά. Όσο ο παίκτης κάθεται στο κουτί της ποινής, η ομάδα του πρέπει να παίξει χωρίς αυτόν και θα έχει λιγότερους παίκτες στον πάγο μέχρι να τελειώσει η ποινή.

Το χόκεϊ επί πάγου είναι πολύ γνωστό και δημοφιλές στον Καναδά, τη Ρωσία, τη Σουηδία, τη Φινλανδία, την Τσεχική Δημοκρατία, τις Ηνωμένες Πολιτείες, τη Λετονία και τη Σλοβακία. Οι περισσότεροι από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο παίζουν στο National Hockey League (NHL), το οποίο έχει 31 ομάδες στις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά. Οι ομάδες αυτές χωρίζονται σε 2 συνέδρια και 4 κατηγορίες. Στην κανονική περίοδο, παίζουν 82 παιχνίδια. Κάθε ομάδα αντιμετωπίζει η μία την άλλη περίπου 3 φορές. Προσπαθούν να κερδίσουν το Κύπελλο Stanley στο τέλος του έτους. Ένα άλλο δημοφιλές πρωτάθλημα χόκεϊ είναι το Kontinental Hockey League (KHL), το οποίο έχει ομάδες στη Ρωσία, το Καζακστάν, τη Λετονία, τη Λευκορωσία, τη Σλοβακία, την Κίνα και την Κροατία. Στη Βόρεια Αμερική, οι γυναίκες παίζουν στο Canadian Women's Hockey League και στο Western Women's Hockey League. Στη Βόρεια Αμερική και την Ευρώπη, το ανδρικό χόκεϊ είναι πολύ πιο δημοφιλές από το γυναικείο χόκεϊ. Το χόκεϊ παίζεται τόσο από άνδρες όσο και από γυναίκες στους Ολυμπιακούς αγώνες και στα παγκόσμια πρωταθλήματα. Το χόκεϊ επί πάγου ξεκίνησε στον Καναδά τον 19ο αιώνα. Υπάρχουν δύο τύποι πέναλτι: Η μείζων και η ελάσσων. Η μικρή είναι η κύρια που θα καλέσει ο διαιτητής κατά τη διάρκεια ενός αγώνα και οι παίκτες πρέπει να μπουν στο κουτί της ποινής για δύο λεπτά. Η μείζων είναι όταν οι παίκτες τσακώνονται μεταξύ τους ή όταν κάποιος έκανε κάτι πολύ επικίνδυνο. Τις περισσότερες φορές οι παίκτες αποβάλλονται από τους αγώνες, αλλά σε έναν καυγά παίρνουν μόνο 5 λεπτά στο κουτί της ποινής. Στο National Hockey League (NHL) υπάρχουν τέσσερις διαιτητές. Δύο αρχιδιαιτητές και δύο επικεφαλής διαιτητές. Μόνο οι επικεφαλής διαιτητές μπορούν να καλέσουν την ποινή. Μπορούν να αναγνωριστούν από το πορτοκαλί περιβραχιόνιο στο χέρι τους. Στο μεγάλο πρωτάθλημα, το παιχνίδι χωρίζεται σε τρεις περιόδους των 20 λεπτών. Για το μικρό πρωτάθλημα, ο χρόνος μπορεί να είναι διαφορετικός για κάθε κατηγορία. Κάθε περίοδος αρχίζει μετά το face-off. Το face-off είναι όταν δύο ομάδες βρίσκονται σε θέση γύρω από τον κύκλο του face-off. Στη συνέχεια, ο διαιτητής ρίχνει το πακ μεταξύ των παικτών που παίζουν κέντρο. Υπάρχουν 6 διαφορετικές θέσεις: σέντερ, δεξιός εξτρέμ, αριστερός εξτρέμ, δεξιά άμυνα, αριστερή άμυνα και τερματοφύλακας. Το παιχνίδι τελειώνει μετά το σφύριγμα οποιουδήποτε διαιτητή. Μετά από ένα σφύριγμα, ο χρόνος σταματά να τρέχει. Κάθε ομάδα μπορεί να έχει το πολύ 20 παίκτες, συμπεριλαμβανομένων δύο τερματοφυλάκων, οι οποίοι έχουν μια ζώνη να υπερασπιστούν. Κάθε ομάδα έχει έναν αρχηγό και δύο ή τρεις βοηθούς αρχηγούς. Ο πάγος χωρίζεται σε τρεις ζώνες. Κάθε ζώνη επισημαίνεται με γραμμές. Η κεντρική ζώνη βρίσκεται μεταξύ δύο μπλε γραμμών και οι ζώνες των ομάδων βρίσκονται μεταξύ μιας μπλε γραμμής και του άκρου του πάγου. Ο παίκτης των γραμμών μπορεί να σφυρίξει για δύο λόγους: πάγωμα και οφσάιντ. Το icing είναι όταν ένας παίκτης ρίχνει το πακ στη ζώνη πριν περάσει την κόκκινη γραμμή (κεντρική γραμμή) και το οφσάιντ είναι όταν ένας παίκτης εισέρχεται στη ζώνη πριν εισέλθει μαζί του αυτός που έχει το πακ.

Ένας αγώνας χόκεϊ επί πάγουZoom
Ένας αγώνας χόκεϊ επί πάγου

Ερωτήσεις και απαντήσεις

Ερ: Τι είναι το χόκεϊ επί πάγου;

A: Το χόκεϊ επί πάγου είναι ένα άθλημα που παίζεται από δύο ομάδες στον πάγο. Οι παίκτες φορούν παγοπέδιλα και χρησιμοποιούν μπαστούνια του χόκεϊ για να σπρώξουν, να σουτάρουν ή να περάσουν ένα πακ στον πάγο προκειμένου να πετύχουν γκολ εναντίον του τερματοφύλακα της αντίπαλης ομάδας.

Ερ: Πόσοι παίκτες υπάρχουν σε κάθε ομάδα;

Α: Κάθε ομάδα έχει πάνω από 20 παίκτες, με έξι να παίζουν ταυτόχρονα - δύο αμυντικούς, τρεις επιθετικούς και έναν τερματοφύλακα.

Ε: Τι συμβαίνει όταν ένας παίκτης παραβιάζει έναν κανόνα;

Α: Όταν ένας παίκτης παραβιάζει έναν κανόνα, ο διαιτητής επιβάλλει ποινή και ο παίκτης πρέπει να καθίσει στο κουτί της ποινής για 2-4 λεπτά, ενώ η ομάδα του παίζει χωρίς αυτόν.

Ερ: Πού είναι δημοφιλές το χόκεϊ επί πάγου;

Α: Το χόκεϊ επί πάγου είναι πολύ γνωστό και δημοφιλές στον Καναδά, τη Ρωσία, τη Σουηδία, τη Φινλανδία, την Τσεχική Δημοκρατία, τις Ηνωμένες Πολιτείες, τη Λετονία και τη Σλοβακία.

Ερ: Ποια είναι μερικά από τα επαγγελματικά πρωταθλήματα για το χόκεϊ επί πάγου;

Α: Το National Hockey League (NHL) έχει 32 ομάδες στη Βόρεια Αμερική και την Ευρώπη- θεωρείται ένα από τα καλύτερα πρωταθλήματα για επαγγελματίες παίκτες. Επιπλέον, υπάρχει και η Kontinental Hockey League (KHL), η οποία έχει ομάδες στη Ρωσία, το Καζακστάν, τη Λετονία, τη Λευκορωσία, τη Σλοβακία, την Κίνα και την Κροατία- καθώς και η Canadian Women's Hockey League και η Western Women's Hockey League για τις γυναίκες.

Ερ: Πόσο διαρκεί ένας αγώνας NHL;

Α: Στην κανονική περίοδο της NHL οι αγώνες διαρκούν 82 παιχνίδια ανά ομάδα- κάθε ομάδα αντιμετωπίζει την άλλη περίπου 3 φορές κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Στο τέλος αυτής της περιόδου προσπαθούν να κερδίσουν το Stanley Cup.

Ερ: Ποιες είναι μερικές θέσεις που μπορούν να ληφθούν κατά τη διάρκεια ενός αγώνα χόκεϊ επί πάγου;

Α: Υπάρχουν 6 διαφορετικές θέσεις που μπορούν να καταληφθούν κατά τη διάρκεια ενός αγώνα χόκεϊ επί πάγου - κέντρο , δεξιά πτέρυγα , αριστερή πτέρυγα , δεξιά άμυνα , αριστερή άμυνα , τερματοφύλακας .